Izstāde “Atvērtā perspektīve”

No 15. aprīļa līdz 28. jūnijam Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7) apskatāma mākslinieku Dionisija Miončinska metāla svečturu un Laumas Palmbahas gleznu un grafiku izstāde “Atvērtā perspektīve”.

Izstādē eksponētas mākslinieces Laumas Palmbahas gleznas un grafikas, kas tapušas dažādos laika posmos no 1987. līdz 2023. gadam, un metāla, koka un dzintara mākslinieka Dionisija Miončinska metāla svečturi. Apskatāmajos darbos dominē dabas, pavasara un dzīvības motīvi. Līdztekus mūsdienu skarbo dzīves realitāti atspoguļo konceptuāls darbs, kas vēsta par kara tuvumu un robežu trauslumu. 

Iedvesmu radošajiem meklējumiem mākslinieki smeļas dabas un garīgo vērtību apcerē. “Atvērta perspektīve, manuprāt, ir cerības simbols. Cerība ir galvenā motivācija katrai ikdienas darbībai, tā iedvesmo zīmēt, gleznot, veidot, arī vārīt garšīgu zupu un kopt peoniju dobi. Cerība draudzējas ar Pateicību. Pateicība Radītājam par jaunu dienu man palīdz ieraudzīt un uzzīmēt ceļu katrai dienai. Tā ir manas drošības izjūtas perspektīve katrai dienai un naktij. Kara tuvums Ukrainā vēl spēcīgāk un tiešāk iezīmē jautājumu par dzīves mērķi un perspektīvi,” atklāj māksliniece.

Dionisija Miončinska svečturos redzamas jūgendstila iezīmes. “Dabas motīvu vijīgie ritmi ieausti smalkās metāla mežģīnēs daudzos meistara darbos. Katrā roku pieskārienā gredzenam, kakla rotai, rokas sprādzei vai svečturim ir jūtama precizitāte un personības stāsts,” stāsta izstādes veidotāji. Izstādē aplūkojamie svečturi tapuši laika posmā no 2020. līdz 2023. gadam. 

Lauma Palmbaha ar grafikas, glezniecības un keramikas darbiem izstādēs piedalās no 1992. gada, 1999. gadā beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu. Dionisijs Miončinskis kopš 2002. gada ir Amatniecības kameras amata meistars.

Lauma Palmbaha 2009. gadā Ikšķilē izveidojusi mākslas studiju “Rasas krāsas”, kurā abi ar Dionisiju Miončinski ir vizuālās mākslas un “Amatu skolas” pasniedzēji.